ساخت وبلاگ جدید
ساخت وبلاگ جدید و حرفه ای در چند ثانیه

تصور کنيد: آقاي داريوش در زمينه ي موسيقي بهترين است. بهترين ها به ايشان حتي نزديک هم نيستند. اين به دليل استعداد ذاتي و خدادادي و از طرفي تلاش ايشان است. ولي به هر حال ممکن است ايشان هم نقص داشته باشند. مهم اين است که امتيازهاي ايشان اجازه نمي دهد هيچ عقل سليمي به خود اجازه دهد در ايشان نقص جستجو کند. اصلاً هيچ عقل سليمي به خود اجازه نمي دهد در حالي که بسيار سطح پايين تر از ايشان است، در مورد ايشان اظهار نظر کند. کسي بايد در مورد فردي مثل ايشان اظهار نظر کند که سرش به تنش بيرزد. مثلاً "ابي" مي تواند در مورد ايشان اظهار نظر کند و خاضعانه اعتراف نمايد که آقاي داريوش خيلي از او بهتر است. حالا اگر اين وسط مثلاً شادمهر عقيلي خواست در مورد آقاي داريوش نظر بدهد، من فکر مي کنم که فقط خودش را مسخره ي عالم و آدم کرده.

يا مثلاً اليور کان را در نظر بگيريد. او بي ترديد بهترين است. بهترين ها حتي به او نزديک هم نيستند. بهترين ها به گرد او نمي رسند. در مورد او مثلاً لِو ياشين مي تواند نظر بدهد که: "بله، اليور از من يک لِوِل، يک سر و گردن، بالاتر است". حالا اگر اين وسط مثلاً "علي بيرو"ي خودمان اُوِردوز کرده بود و به اعتبار آن که پنالتي رونالدو را دفع کرده، برگشت در مورد اليور اظهار نظر کرد، همه خواهند گفت بيرو خواسته قدري ديگران را بخنداند.

اما اخيراً احساس کرده ام برخي مربيان تازه به دوران رسيده ي فوتبال اروپا با کارنامه ي بسيار نازل، چه در زمينه ي بازيکني فوتبال و چه در زمينه ي مربيگري، به خود اجازه داده اند از اليور انتقاد کنند! واقعيت آن است که اليور در طول بيست سال بازي و انجام حداقل هشتصد بازي رسمي گاه گداري مرتکب اشتباهاتي مي شده. اما امتياز او اين بوده که اشتباهاتش بسيار کم تر از حد متوسط يک دروازه بان سطح جهاني بوده و از طرفي موفقيت هايش آن قدر قابل توجه بوده که يک آدم عاقل وقتي به خود اجازه داد از او حرف بزند، به سرش نمي زند از اشتباه هايش بگويد!

واقعيت ديگر آن است که همان طور که گفتم کساني که امروز از اليور انتقاد مي کنند خود در دوره ي بازيگري چندان شناخته شده نبوده اند و موفقيت هاي دوره ي مربي گريشان هم، درست مثل کارلوس کيروش، به لطف بازي هاي تعيين شده به دست آمده. حالا آيا عاقلانه است افرادي با اين ويژگي ها در مورد يک چنان فردي اصلاً نظر بدهند.

من که مخاطب حرفه اي فوتبال بوده ام و هميشه فوتبال را حتي بهتر از بسياري مربيان سطح اول جهان مي فهميده ام، حتي قصد دارم هر هشتصد بازي رسمي اليور را در آينده مرور کنم؛ بله، اليور همواره براي من نکاتي براي ياد گرفتن دارد. من فکر مي کنم منتقدين امروز هم بهتر است سرشان را پايين بيندازند و به جاي حسودي سعي کنند از اليور چيزي ياد بگيرند.

سؤال ديگر اين جاست که اصلاً بازيکن آرماني شما کيست و اليور را به چه کسي مي خواهيد مقايسه کنيد. اگر بخواهيد اليور را با دروازه بان هاي دو دهه ي اخير مقايسه کنيد که بايد گفت عمده ي دروازه بان هاي سرشناس دو دهه ي اخير دوپينگي بوده اند. من حتي در مورد ايکر کاسياس هم شک دارم. مي ماند بوفون که او هم در اوج موفقيت، يعني در جام جهاني 2006، همراه با ساير بازيکنان ايتاليا دوپينگ کرده بود. به هر حال مهم اين است که همان دروازه بان ها، حتي با دوپينگ، هيچ وقت حتي نزديک به اليور هم نبودند.

البته در بي عدالتي شديد حکم فرما بر فوتبال يک احمق مثل کلينسمان ممکن است اختياردار تيم ملي آلمان شود و مثلاً اليور را با فردي مثل لمان مقايسه کند! اين رفتار کلينسمان از نظر افراد بخرد فقط يک شوخي حيرت انگيز است.

شما مثلاً مانوئل نوير را که با وجود دوپينگ خيلي هم به خودش مطمئن است، در نظر بگيريد. او به اندازه ي موهاي سرش گل اشتباه خورده. 95 درصد خروج هاي او از دروازه جزو ابتدايي ترين اشتباهات دروازه باني محسوب مي شوند. همين که سرتان را آن طرف بگيريد و دوباره به زمين مسابقه نگاه کنيد، او را در يک سوم دفاعي تيم حريف پيدا خواهيد کرد. ولي آن قدر براي او تبليغ مي کنند و مي کنند که نام او را بر سر زبان ها مي اندازند. توجه داشته باشيد که اليور با توجه به اين که عضو سيستم نبوده، از حمايت سيستم و رسانه ها هم کاملاً محروم بوده. و اصلاً به همين دليل هشت سال نيمکت نشين دروازه باناني مثل بودو ايلگنر و آندرآس کوپکه، که البته از نظر فني قابل احترام هم بوده اند، بوده. مي خواهم نتيجه بگيرم که اليور استعداد ذاتي و خدادادي بي نظيري است که البته بسيار پر تلاش هم بوده و با شايستگي توانسته تمام موانع ناعادلانه را پشت سر بگذارد و براي هميشه بهترين باشد.

حالا از همه ي اين ها بگذريم . به راستي فينال 2005 چرا در استانبول؟ مگر پارس آباد مغان بد بود؟

مشخصات

• جهت مشاهده منبع اصلی این مطلب کلیک کنید
  • کلمات کلیدی منبع : اليور ,ايشان ,بوده ,مورد ,دروازه ,مثلاً ,ايشان اظهار ,آقاي داريوش ,هشتصد بازي ,بازي رسمي ,مقايسه کنيد ,مورد ايشان اظهار
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارش دهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

جدیدترین خبر ها پایان نامه و مقاله isi جهانی از آنِ من tebkian عکس پرستاری 1 موسسه خدمات ثبتی ورودی ۹۵ دانشکده داروسازی دانشگاه تهران رویای عشق دیدگاه یک مسلمان